Administrative затримання військовозобов’язаних проводиться Національною поліцією при порушенні призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тощо.
За зверненням ТЦК та СП органи поліції, здійснюють адміністративне затримання та доставлення затриманих осіб, які вчинили адміністративні правопорушення.
Причиною затримання ТЦК та СП може бути як зафіксований факт вчинення адміністративного правопорушення, так і виявлення правопорушення під час перевірки військово-облікових документів.
Причини здійснення адміністративного затримання Національною поліцією:
відсутність військово-облікового документа;
відсутність відміток про перебування на військовому обліку;
перебування в «розшуку» військовозобовʼязаного;
неявка за повістками;
відмова від вручення повістки;
виявлення невідповідності військово-облікового документа даним з реєстру Оберіг;
несвоєчасне подання відомостей про зміну свого місця проживання, освіти, роботи, посади;
порушення порядку проходження навчальних зборів.
Про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган.
Органи (посадові особи), правомочні здійснювати адміністративне затримання, про кожний випадок адміністративного затримання інформують центри з надання безоплатної вторинної правничої допомоги, крім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника.
Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години.
У випадку здійснення незаконних дій ТЦК, можна повідомити усно на гарячу лінію Міноборони на короткий номер 1512 або на гарячу лінію з питань мобілізації : 0 800 301 937.
У випадку, коли дії працівників мали протиправний характер, а військовозобов’язаному нанесли тілесні ушкодження, військовозобов’язаний має право звернутися із заявою до керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони про вчинення працівниками ТЦК та СП кримінальних правопорушень з метою внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.