Відповідно до статті 1312 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура та виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а также захист від кримінального обвинувачення.
Винятки щодо представництва в суді:
- Трудові спори.
- Спори щодо захисту соціальних прав.
- Спори щодо виборів та референдумів.
- Спори у малозначних спорах.
- Спори стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
За правовою природою представництво в суді є правовідносинами, в яких одна особа (представник) на підставі певних повноважень виступає від імені іншої особи (довірителя) і виконує процесуальні дії в суді в її інтересах, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для неї права та обов’язки.
Будь-яка процесуальна дія в суді однієї особи в інтересах іншої особи, внаслідок якої вона набуває певних прав та обов’язків (у тому числі підписання та/або подання певного процесуального документа до суду) є представництвом, а отже, на такі правовідносини поширюється дія положень статті 1312 Конституції України щодо виключного представництва адвокатом інтересів іншої особи.
Представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 Конституції України виключно прокурорами або адвокатами здійснюється:
- У Верховному Суді та судах касаційної інстанції з 1 січня 2017 року.
- У судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року.
- У судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.
- Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.